SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Udhezues per ndihme te pare....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Udhezues per ndihme te pare....   Wed Sep 26, 2007 5:14 pm

Te gjithe neve na ndodhin fatkeqesi te vogla te perditshmesi p.sh djegie te vogla,prerje,etj.Ja se qduhet te bejme ne raste te tilla:

Me se shumti ka rendesi te mos bejme panik ne menyre qe vetes t'ia ofrojm ndihmen e pare.

DJEGIET

Djediet bejne pjese ne lendimet me te rrezikshme dhe me te dhembshme te lekures,pa marr parasysh se me qka jeni djegur.
Djegie te veqanta jan ato qe shkaktohen nga substancat kimike qe i perdorim per pastrimin e shtepise.

Cka te beni?

1. Nese pjesa e djegur eshte nen rroba,ateher duhet hequr rrobat me kujdes dhe ngadale.
2. Vendin e djegur duhet ftohur nen vrushkujt e ujit te ftohte te pakten dhjete minuta.Ne rast se behet fjal per djegie kimike,shperlarja me uj duhet te zgjas edhe me shume.
3. Nese keni mjete per ndihme te pare(psh yndyre apo sperkates "pantenol") veni nje shtrese te holle ne vendin e djegur.
4. Merreni nje tablete nga grupi i antihistaminikeve dhe ndonje analgjetik.


Duhet te shkoni te mjeku nese:


-Keni djegie ne fytyre dhe qafe,sepse djegiet e tilla mund te shkaktojn ngulfatje;
-Djegiet kane perfshire siperfaqe te madhe dhe nese jan formuar fshikat;
-Nese gabim keni pire ndonje substance kimike dhe u eshte shkaktuar djegie e fytit,gurmazit apo organeve te fytit.


Cka nuk duhet te beni:

- Ne vendin e djegurnuk duhet vene vaj per ushqim,ngjyre shkrimi apo gjera te tjera qe preferohen nha mjekesia popullore.
- Nuk duhet shperthyer fshikat ngase ato mund te infektohen.
PRERJET


Cka duhet te beni?

1. Trajtojeni plagen me antiseptik (me gidrogjen 3% apo tretesire te hipermanganit) ne menyre qe ajo te mos infektohet.
2. Nese prerja eshte e thelle ateher duhet ta lidhni me garze sterile. por nuk duhet mbajtur te lidhur me shum se dy dite,meqe lageshtia e krijuar e veshtireson sherimin.


Duhet te shkoni te mjeku nese:

- Plaga rrjedh gjake dhe nese eshte e thelle.


Cka nuk duhet te beni?

- Kurrsesi nuk duhet ta mbani doren nen uje,meqe keshtu gjakderdhja do te jete e madhe dhe nuk do te ndalet.
Ndrydhja e gishtit


Cka duhet bere?

1. Per ta zvogeluar dhembejen gishtin duhet ta veni nen uje te ftohte dhe ta mbani me se pakti 10 minuta.
2. Pini ndonje ilaq kunder dhembjes.
3. Ne vendin e lenduar,menjeher apo pas nje kohe do te paraqitet nje hematome (mavijosje) e cila duhet te kaloj per 7 - 10 dite.Nese pas kesaj kohe nuk kalon,duhet vizituar mjekun.


Duhet te shkoni te mjeku nese:

- Hematoma fillon te qelbet,nese ndjeni dhembje te forte pulsuese dhe nese keni temperature trupore me te larte se 37.5 *C.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Udhezues per ndihme te pare....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Mjeksia-
Kėrce tek: