SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Histroia e Gjeografise.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Histroia e Gjeografise.   Sun Sep 23, 2007 12:20 am

Kontribues nė lėmin e Gjeografisė
Gjeografia padyshim ėshtė njėra ndėr shkencat mė tė vjetra. Qysh nė parahistori njerėzit kanė provuar tė sqarojnė zhvillimin e proceseve nė natyrė, mandej t’i njohė renditjet kronologjike edhe pse shkenca nė njė mėnyrė ka qenė e pranishme nė pjesėn mė tė madhe tė civilizimeve tė lashta. Shkrime mė tė shumta pėr natyrėn si tėrėsi i hasim te filozofėt antik. Pėr gjeografinė rezultate tė rėndėsishme nga ajo kohė ka dhėnė Aristoteli- pėr mozaikun e sipėrfaqes sė tokės dhe brezat e nxehtėsisė dhe Erastoteni- mbi madhėsinė dhe dimensionet e Tokės. Erastoteni nė shek e tretė (3) para erės sė Re i pari e pėrdori termin gjeografi. Nė mesjetė vjen deri te stagnimi i shkencės e me kėtė edhe Gjeografia.Shkencat e atėhershme jan zhvilluar nė kuadėr te civilizimit islam. Gjeografėt e ksaj kohe dallohen Al-Biruni dhe Al-idrisi. Zhvillim tė dukshėm tė Gjeografisė nė perėndim i dhan zbulimet gjeografike.duke iu faleminderuar detarėve si K.Kollombos, Vasko De Gamaes, F. Mangelani etj. Zhvillimi i shpejt i astronmisė dhe mekanikės qiellore nė shek e 16 dhe 17,paraqet bazen e mendimit tė lėvizjes sė trupave qiellor dhe rrjedhojat e lėvizjes sė tyre pėr Token. Fillimin e zhvillimit tė Gjeografisė si shkencė i pėrshkruhet gjeografit holandez Bernard Varenijusit, i cili e ka shkru vepren me titull Gjeografia e Pėrgjithshme.Edhe pse zbulimet e rėndėsishme teknike tė cilat ndikuan nė zhvillimin e gjeografisė ne shek 17 dhe 18 , ajo mbetet kryesisht shkencė deskriptive deri nė paraqitjen e hulumtuesit tė madh tė gjeografisė me prejardhje gjermane Aleksander Humbollit i cili nė fillim te shek. 19 i vė themelet e gjeografisė moderne.Mbas tij mjaft i rėndėsishėm ėshtė edhe Karl Riter i cili ka qenė nėn ndikimin e madh tė filozofit Imanuel Kantit.Kontribut tė rėndėsishėm gjat kėsaj kohe kan dhėnė nw SHBA V.M Denis-teoria e e zhvillimit tė relievit.si cikėl gjeografik dhe Vlladimir Dokuqajev nė Rusi.GJat shek.19 themelohen katedrat e Gjeografisė nėpėr universitetet evropiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Histroia e Gjeografise.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Me te rejat nga Shkenca :: Shkencat ekzakte :: Gjeologji & Gjeografi-
Kėrce tek: