SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Lenia e duhanit.....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Lenia e duhanit.....   Sat Sep 22, 2007 11:59 pm

DEKLARATA E ORGANIZATES BOTERORE TE SHENDETESISE MBI LENIEN E DUHANIT

Nderprerja e duhanit eshte nje hap kritik drejt pakesimit te rendesishem te rreziqeve ndaj shendetit qe shkakton pirja e duhanit, duke permiresuar keshtu shendetin ne te gjithe boten.

Eshte treguar se pirja e duhanit shkakton rreth 35 semundje ose grupe semundjesh kercenuese per jeten, shumica prej te cilave mund te parandalohen, ngadalesohen ose zbuten me lenien e duhanit.

Ndersa jetegjatesia rritet ne vendet ne zhvillim, semundshmeria dhe mortaliteti i semundjeve kronike do te rritet me tej. Ky perqendrim i cfaqjes se semundjeve qe lidhen me duhanin mund te lehtesohet nga perpjekjet intensive per nderpprerjen e pirjes se duhanit.

Studimet kane treguar se 75-80% e duhanxhinjve deshirojne ta lene duhanin, ndersa 1/3 kane bere te pakten tre perpjekje per ta lene ate. Perpjekjet per lenien e duhanit nuk mund te injorohen dhe ne aspektin e parandalimit primar. Per me teper te dyja keto perpjekje duhen bere ne perputhje me njera tjetren.

Ne qofte se nje pjese e vogel e 1.1 billion duhanxhinjve do te linin duhanin perfitimet me efekt te gjate per shendetin dhe ato ekonomike do te ishin pa fund.

Qeverive, komuniteteve, organizatave, shkollave , familjeve dhe individeve u behet thirrje te ndihmojne piresit e duhanit te ndalojne kete zakon demtues, qe te mban te mvarur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Lenia e duhanit.....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Mjeksia-
Kėrce tek: