SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Lulelakra pėrgjysmon rrezikun pėr tumor nė prostatė ........

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Lulelakra pėrgjysmon rrezikun pėr tumor nė prostatė ........   Sat Sep 22, 2007 11:52 pm

Nė studim ėshtė treguar se nė ē’mėnyrė disa tipa perimesh si lulelakra ndihmojnė nė mėnyrė tė ndjeshme nė uljen e riskut pėr shfaqjen e kancerit.
Studiuesit e “National Cancer Institute” nė Merilend kanė studiuar rastet e rreth tre mijė burrave pėr tė parė se si ndikonte ky lloj ushqimi nė rrezikun pėr kancer tė prostatės. Nga analizimi i tė dhėnave ėshtė parė se te burrat qė ishin mėsuar tė konsumonin kėto perime tė paktėn njė herė nė javė, rreziku pėr t’u prekur nga tumori nė prostatė pėrgjysmohej, nė krahasim me ata qė konsumonin kėto ushqime mė pak se njė herė nė muaj. Studimi ka zgjatur pėr 4 vjet, gjatė tė cilėve 1.338 burrave u ėshtė diagnostikuar kancer nė prostatė. Shkencėtarėt tė koordinuar nga Richard B. Hayes kanė zbuluar se ata qė konsumonin ēdo javė perime tė tilla si lulelakra, lakra e bardhė etj., ishin 49% mė pak tė rrezikuar pėr t’u prekur nga kjo formė kanceri. Ndėrkohė nuk ėshtė vėrejtur asnjė lidhje sinjifikative mes konsumimit tė frutave dhe perimeve nė pėrgjithėsi dhe mbrojtjes nga tumori. Studiuesit sqarojnė se perimet janė tė pasura me antioksidantė tė quajtur “glukosinolati” qė mund tė kenė njė veprim tė rėndėsishėm anti-kancerogjen. “Hipoteza jonė ėshtė se mund tė ulet incidenca e kancerit nė prostatė, duke konsumuar ushqime tė pasura mė kėto perime. Gjithsesi do tė jetė e nevojshme ndjekja e studimeve tė tjera mė tė thelluara”, ka nėnvizuar Hayes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Lulelakra pėrgjysmon rrezikun pėr tumor nė prostatė ........
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Mjeksia-
Kėrce tek: