SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Keshilla praktike....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Keshilla praktike....   Sat Sep 22, 2007 11:29 pm

Kėshilla praktike nė situatat kritike

Nė jetė hasim njė varg situatash kur njeriu frikėsohet dhe nuk di si tė veprojė. Personat e prirė pėr panik menjėherė do t'ia mėsynin mjekut, gjė qė nėse shikohet mė hollėsisht nuk ėshtė edhe aq keq (nėse nuk bėhet njė gjė e tillė shprehi), ndėrsa njerėzit flegmanė ndoshta humbin kohėn e ēmueshme duke mos ia vėnė veshin shenjave, nė shikim tė parė tė parėndėsishme, tė cilat mund ta rrezikojnė jetėn.

Pėr shembull, ndjeheni fare mirė, por komshiu juaj ua matė tensionin, dhe ai del ose shumė i lartė ose tepėr i ulėt. E para qė duhet bėrė ėshtė qė po kjo matje tė provohet edhe te dy persona tė tjerė ose tė pėrsėritet matja nė ndonjė aparat tjetėr. Shpesh ndodh qė aparatet elektronike, nėse bateritė nuk janė nė rregull, tė japin rezultate tė gabueshme. Nė rast se tensioni ėshtė i lartė, duhet pėrtypur njė tabletė nifelat dhe pas gjysmė ore tensioni i epėrm do tė duhej tė zbresė pėr 20, me shtim tė urinimit. Qė tė zvogėlohet frika pos kėsaj duhet marrė edhe njė sedativ tė butė (bensedin 2 mg ose bromazepam 1,5 mg) dhe tė shkohet te mjeku.
Nėse tensioni ka rėnė, sė pari duhet marrė sasi tė madhe lėngu (2 gota) ēaj, ujė mineral, ose supė tė kthjellėt tė njelmėt dhe njė tabletė efortil. Po qe se tensioni ka rėnė sė tepėrmi mbas marrjes sė barit pėr tension tė lartė, duhet konsumuar vetėm mjaft lėngje.

Nėse paraqitet dhembja dhe shtypja nė dėrrasėn e kraharorit, e pos kėsaj ju mpihet dora e majtė, tė gjithė do tė mendojnė se fjala ėshtė pėr zemrėn. Merreni nėn gjuhė dhe thithni njė tabletė nitroglicerine dhe nėse ėshtė nė pyetje zemra brenda 5-10 minutave dhembja do tė pushojė ose do tė zvogėlohet. Nė kėtė rast sigurisht ėshtė nė pyetje zemra dhe menjėherė duhet t'i drejtoheni mjekut. Nėse nuk pushon dhembja, edhe njė tabletė nuk do t'ju shkaktojė asnjė dėm, por duhet t'i paraqiteni mjekut qė tė konstatohet se pėr ēka ėshtė fjala (stomaku, i thati, kurrizi...)
Nėse paraqitet dhembja e stomakut mos merrni menjėherė tableta kundėr dhembjes, sepse ato mund ta maskojnė ndonjė sėmundje akute e cila kėrkon intervenim urgjent kirurgjik (inflamacioni i zorrės qorre, gjakderdhja e i thatit etj.).

Nėse paraqitet dhembja mbi kėrthizė nė formė tė ngacmimit, me djersė tė ftohtė dhe veē kėsaj tė dalurit jashtė ka ngjyrė tė zezė si shtresė kafeje, atėherė i thati ka shpėrthyer dhe menjėherė duhet paraqitur te mjeku. Nėse tė dalurit jashtė ka ngjyrė tė bardhė atėherė ėshtė ndalur tajitja e tėmblit dhe pėrsėri menjėherė duhet drejtuar mjekut, por nėse paraqitet gjaku i freskėt nė majė tė tė dalurit jashtė atėherė sigurisht nė pyetje janė hemorroidet, gjė qė nuk paraqet ndonjė gjendje urgjente.

Nėse me dhembjen e barku konstatohet edhe stomaku i shtrėnguar dhe i fortė si dėrrasa, duhet shkuar sa mė parė nė spital sepse fjala ėshtė serioze. Dallimi i temperaturės sė matur nėn sqetull dhe ajo e ulėta (rektale) mė e madhe se 1 gradė, flet se ėshtė pėrfshirė pėlhura e stomakut - peritonitis.

Tė rėnėt tė fikėt, marramendja, mossiguria gjatė ecjes mund tė jenė shenja tė ērregullimit tė qendrės sė ekuilibrit, por edhe shenja shumė serioze tė pikės nė tru, prandaj ėshtė e domosdoshme qė mjeku tė konstatojė se pėr ēka ėshtė fjala, sepse koha nė kėtė rast ėshtė e pazėvendėsueshme.

Siē shihet nga kjo qė u tha, ka pėrplot simptoma tė njėjta pėr sėmundje tė ndryshme. Prandaj duhet pasur kujdes, sepse gjithmonė ėshtė mė lehtė tė shėrohet nėse sėmundja zbulohet qė nė fillim tė saj, sesa mė vonė tė zbuten pasojat e shkaktuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Keshilla praktike....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Mjeksia-
Kėrce tek: