SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Dhimbje muskujsh te kembeve.......

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Dhimbje muskujsh te kembeve.......   Sat Sep 22, 2007 11:24 pm

Nese Muskulatura esht teper e shtrenguar dhe ndien dhimbje ne Kėmb,duhet patjeter te nderrmirrni diqka para se te vazdoni me sport.

Shumė e perjetoin:Kohen e lirė duan qė ta perdorin ne nje menyr se ja vlen.
Pas pune apo vikendeve,del me shok/shoqe disa kilometra me vrapua,emocionalisht e ndien nje njenjė te mirė mbrenda teje,por ne Kėmb ndjenj nje dhimbje,apo sikur te ishte duke hecur mbi zjarr.
-Medicina e perparshme ka dhėn se Venet te cilat i kemi neper muskuj jan te mbushura me yndyr dhe gjaku nuk qarkollon sa ėshtė e parapame,sepse nuk mundet te bėhet konstanca e njejt!
-Por sot thot Specialisti i Sportit se gjat vrapimit mundeni ti ngreni Venat(sepse jan si ne menyr elastike)do te thot,kur Kėmbet i nderroni gjat vrapimit ėshtė e tėrė pesha ne njė Kėmb dhe aty mund te ndodhin krisje/shperthime te vogela te Veneve dhe infektime!Ne e perdorim si kallje te muskujve ne gjuhen ton(shkurt)!
Pėr ta shendoshum vet pa ndihmen e mjekeve ketu i keni disa shembuj:

-Mos te vraponi 3-4 Dit
-Te mirrni rregullisht dush te nxetė
-Ti livizni Kėmbet me kujdes ne anen e djatht,majt,para,mbrapa ngadal
-Ka te hecni mos ti shtrengoni Kėmbet,por ta lini shlir
-Leri Kėmbet shlir dhe vendos njė shishe apo njė peshqir te lagt(nxet) mbi.
Kėshtu vepron deri sa te shlirohet Muskulatura dhe dhimbjet te hiqen!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Dhimbje muskujsh te kembeve.......
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Mjeksia-
Kėrce tek: