SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Elbasani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Elbasani   Tue Aug 21, 2007 1:23 am

ElbasanElbasani ėshtė qyteti antik me emrin Skampathemeluar nė shekullin e parė pas Krishtit. U zhvillua gjatė ndėrtimit tė rrugės Egnatia - njė nga arteriet rrugore, ndėrshkėmbyese dhe tregtare midis gadishullit Apenin, nga njėra anė dhe Ballkanit dhe Lindjes nga ana tjetėr. Muret rrethuese tė qytetit u ngritėn nė shekullin e IV, me 3 hyrje dhe 26 kulla. Kalaja u ndėrtua gjatė mbretėrimit tė imperatorit bizantin Justinian I (483-565). Nė tė njėjtėn kohė, Skampa u bė qendėr e njė Peshkopate me njė Katedrale dhe Bazilikė jashtė mureve rrethues. Pas dėshtimit tė rrethimit tė dytė tė Krujės nga Turqit, Sulltan Mehmeti II rindėrtoi kalanė nė 1466 dhe riquajti qytetin Elbasan (el-basan nė turqisht dmth "kala").
Nė shekujt e 16-tė dhe 17-tė, Elbasani ishte njė qendėr e rėndėsishme tregtie. Njihej pėr zhvillimin e artizanatit, lėkurės, drurit dhe metalit (sidomos argjendit). Nė shekullin e 19-tė, disa zotė feudale lokale ngritėn krye mbi Turqit, tė cilėt shkatėrruan muret e kalasė nė 1832, kėshtu qė mbeti vetėm pjesa jugore e saj. Njėra nga portat e kalasė pėrdoret akoma. Anash hotelit "Skampa" ėshtė njė banjo e vjetėr turke. Nė brendėsi tė kalasė ndodhet njė muze historik i rrethit tė Elbasanit. Aty gjendet varri i njė luftėtari ilir, me helmetė, armaturė dhe vegla shtėpiake. Gjithashtu gjenden dy statuja tė Apollonit.
Sot Elbasani ka njė popullsi prej 120,000 banorėsh, dhe zė vendin e 4-t nga madhėsia si qytet dhe qendėr administrative nė Shqipėri.
Pėr t'u vizituar:
Muzeu Arkeologjik, ku gjenden koleksione tė ndryshme arkeologjike tė cilat tregojnė historinė e qytetit dhe rrethinave. Interesante janė materialet qė hedhin dritė mbi kulturėn e qendrės ilire.
Banjot Turke, gjenden anash hotelit "Skampa".
Muzeu i Luftės Nacional-Ēlirimtare dhe Muzeu i Edukimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Elbasani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Me te rejat nga Shkenca :: Shkncat sociale :: Historia-
Kėrce tek: