SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Muzika a ta shton jeten?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Muzika a ta shton jeten?   Tue Aug 21, 2007 1:21 am

--------------------------------------------------------------------------------

Qė kur ekziston njerėzimi, ekziston edhe muzika! Ēdo njeri ndjen nevojėn tė kėndojė apo tė dėgjojė muzikė, por teknologjia moderne na sjell shumė afėr kėsaj mrekullie, saqė po thuajse harrojmė qė ta vlerėsojmė. Muzika ka fuqi shėruese dhe ėshtė njė nga armėt me vlerė me tė cilėn mund tė mundim stresin. Njerėzit jetojnė mė shumė nė ditėt e sotme (mesatarja 73 vjeē) sesa tani e 300 vjet tė shkuara (kur mesatarja e jetės ishte 40 vjeē), sepse ekziston teknologjia dhe muzika me bollėk. Njė shoqe mė thoshte, me shaka, njerėzit do tė ishin mė tė lumtur dhe do t’i kalonin mė lehtė vėshtirėsitė nė vendin tonė sikur nė ēdo cep rruge tė vendosej nga njė boks me muzikė tė ėmbėl. Muzika pėrēon mesazhe shplodhėse dhe stimuluese nė tė njėjtėn kohė. Shplodhja ėshtė bahkudhėtare me heqjen e vėmendjes nga problemet stresuese tė pėrditshme. Dhe karakteri stimulues pasqyrohet te dėshira pėr t’u shprehur duke vallzuar dhe zgjon emocionet e forta pėr t’i rindjerė. Nga kėtu lidin edhe efektet e pashme tė stėrvitjes sė aparatit osteo-muskular-artikular qė stimulojnė me anė tė dridhjeve aktivitetin e organeve tė brendshme dhe mekanizmave fine neuro-endokrino-vegjetative. Mbi kėtė arsye spekulohet dhe fuqia e tė stimuluarit tė sistemit imunitar, e vėrtetuar klinikisht, por qė nuk merret pėr bazė sepse nuk ėshtė akoma argument shkencor. Specialistėt kanė kėrkuar tė aplikojnė nė mėnyrė shkencore efektet pozitive tė muzikės, duke eksperimentuar nė klinika tė ndryshme fuqinė e saj pėr tė na shplodhur. Nga kjo pėrdoret dhe dėgjimi i muzikės me kufje nė rastet e ekzaminimeve dhe analizave nė laboratorė, skaner tė kompjuterizuar, rezonancė manjetike si edhe nė rastin e operacioneve me anestezi lokale ose tė pjesėshme, si nė rastin e endoskopisė etj. Femrat lindin mė lehtė kur dėgjojnė muzikė nė kohėn gjatė lindjes. Pėr t’u theksuar ėshtė edhe efekti i pėrgjumjes, shumė njerėz parapėlqejnė t’i zėri gjumi me muzikė.
Studime tė neuropsikiatrisė kanė zbuluar efektet mirėbėrėse tė muzikės nė rastet e e pacientėve me depresione tė rėnda. Falė stimulimit tė sekrecioneve tė endorfinės nė nivelin e trurit, muzika ka fuqinė tė ulė pragun e dhimbjes, kjo nga efekti antidhimbje tė kėtyre neuro hormoneve. Tek fėmijėt dhe adoleshentėt janė faktuar efektet mirėbėrėse tė muzikės sė Mozartit dhe stimulojnė krijimtarinė, ndjeshmėrinė, pėrqėndrimin si dhe dėshirėn pėr tė njohur. Nė vendet e Europės prindėrit e njohin konceptin e “baby Mozart” dhe shumė familje fillojnė tė pėrfitojnė nga efektet e qeta tė muzikės sė kompozitorit tė njohur qė nė kohėn e shtatėzėnisė sė mamasė. Muzika klasike, nė pėrgjithėsi, bėn qė ēdo dėgjuesi t’i rritet rendimenti marrės-memorizues, ideim-imagjinim. Nė tė njėjtėn kohė muzika stimulon dhe sekretimin e hormoneve, studime tė thella kanė vėrtetuar rėnie tė masės sė kortizonit nė gjak nė kohėn qė dėgjohet muzikė shplodhėse, rritje tė kolesterolit nė urinė me anė tė muzikės stimuluese, ulje tė katekolaminės plazmatike, rritjen e nivelit tė endorfinave nė nivelin celebral.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Muzika a ta shton jeten?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Me te rejat nga Shkenca :: Shkncat sociale :: Psikologjia-
Kėrce tek: