SHPREHU

Zonė e dijes dhe ku fitohet dija......
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Keshilla per largimin e komplekseve.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Webmaster
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Diku n'mahall
Registration date : 19/08/2007

MesazhTitulli: Keshilla per largimin e komplekseve.   Tue Aug 21, 2007 1:19 am

Ja disa keshilla per tu liruar nga komplekset e jetes se perditeshme , ose komplekse qe shoqerojne individe te ndryshem etj etj...BĖHU E LUMTUR!
Mos lejo qė jeta tė ngadhėnjej mbi ty -mbizotro mbi ndjenjat e tua tė pikėlluara !
Madje edhe ekspertėt mendojnė se nuk ėshtė lehtė tė jesh i ri. Kjo ėshtė njė periudhė shumė e ndėrlikuar e jetės sonė , nė tė cilėn ēdo gjė ndryshohet bashkė me brenga pėr trupin tonė , na mundojnė edhe halle edhe probleme tė ndryshme, hovi normal qė ndosh nė trupin tonė ėshtė shkak i shpeshtė i depresioneve qė na mundojnė . Por , egzistojnė shum truqe me anė tė cilave ta mbizotrojmė pikėllimin …

BĖHU REALISTE!

Shumėkush prej nesh ėshtė i pikėlluar kur diēka nuk shkon ashtu siē kemi planifikuar . Mė mirė ėshtė tė mos shpresojmė se ēdo gjė ėshtė e pėrsosur se sa tė zhgėnjehemi mė vonė. Po ashtu, kur ndjehesh e pikėlluar, mendo mirė se a ka ndonjė arsye tė qėndrueshme pėr kėtė pikėllim apo dicka e pa kėndeshme qė tė ka ndodhur e stėrmadhon pa nevojė dhe e mer me zemėr .

GJEJ MIQ !
Miqtė e mirė na ndihmojnė ta duam vetvetėn. Biseda me to na ndihmon tė shėrohemi nga pikėllimi. Asgjė nuk ėshtė mė e shėndetėshme se sa qeshja e mirė,kurse ne qeshemi shum rallė. Madje edhe problemet serioze familiare , sikurse ėshtė shkurorėzimi do ti pėrballosh mė mirė duke u shoqėruar me njerėz qė i do .

LIROJE VETVETĖN!
Ndonjėherė, thjesht kemi nevojė tė largohemi nga obligimet tona - pėr kėtė ėshtė i domosdoshėm ēlirimi. Vaska e ngrohtė ,lulet aromatike libri i dashurisė…. Pas ēlirimit ,ti do tė flesh mė mirė dhe pas gjumit tė mirė edhe obligimet e tua duken mė tė lehta.

BĖHU POZITIVE
Pėr tė menduarit pozitivisht mund tė flitet shumė - nėse tė duket se gjithnjė pret mė tė keqen , atėherė duhet tė punosh nė vetėn tėnde - sa mė pozitive qė tė jenė pritjet e tua , aq mė mirė do tė shkojnė punėt . Nė vend se tė shqetėsohesh pėr cikrima, pėrpiqu tė mendosh pozitivisht , madje edhe nė situatat mė tė rėnda -ndjenja yte e mirė do tė kthehet menjėherė

PĖRBALLU ME DITĖT E ZYMTA !
Edhe njerzit mė tė lumtur nganjėherė janė tė pikėlluar. Prandaj nėse njė mėngjes zgjohesh pa dėshirė pėr tė qeshur , mos u brengos shumė pėr kėtė. Nė pikėllimin e herpashershėm nuk ka asgjė tė ēuditshme .Nė tė vėrtetė, pak ka pikėllime qė mund tė na bėjnė mė tė ndjeshėm, mė tė aftė pėr ti kuptuar njerzit tjerė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://shprehu.ingoo.us
 
Keshilla per largimin e komplekseve.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
SHPREHU :: Shkenca :: Me te rejat nga Shkenca :: Shkncat sociale :: Psikologjia-
Kėrce tek: